Jak wyposażyć garderobę sklepową?

28-07-2021

Sklepy odzieżowe to miejsca, gdzie starannie przemyślane pod kątem sprzedażowym eksponowanie towarów ma szczególne znaczenie. Do prezentacji odzieży i akcesoriów warto wykorzystać wszystkie miejsca w przestrzeni sklepu, nie tylko te najbardziej oczywiste. Na sprzedaż może mieć wpływ nawet to, jak jest urządzona sklepowa garderoba. Jakie wyposażenie garderoby wybrać, by zapewnić wygodę klientom i pracownikom, utrzymać porządek, a jednocześnie zapewnić sobie wiele możliwości eksponowania produktów?

Po pierwsze: podstawy – regały, wieszaki, półki

Wyposażenie garderoby to nie tylko meble i akcesoria, z których korzystają klienci w przymierzalniach. Obecnie standardem w sklepach odzieżowych są także regały i inne stojaki, na które można odwiesić przymierzone ubrania. O tym, czy klient będzie czuł się w przymierzalni swobodnie, decydują drobiazgi: wystarczająca ilość wieszaków umieszczona na odpowiedniej wysokości, duża ilość miejsca na odwieszenie niepasującej odzieży. Warto zadbać o jego pozytywne doświadczenia na tym etapie zakupów, wyposażając garderobę w niezbędne meble.

Jednym z praktycznych, często stosowanych w sklepach odzieżowych rozwiązań, są meble modułowe. To konstrukcje złożone z szyn połączonych w różny sposób: meble mogą być jednomodułowe, dwumodułowe lub większe. Moduły montuje się na ścianie, dzięki czemu zajmują mało miejsca i sprawdzą się także w niewielkich sklepach. Meble modułowe to produkt uniwersalny – można przymocować do nich półki, rurki lub zawieszki na wieszaki, w razie potrzeby zmieniając ułożenie poszczególnych elementów.

Innym praktycznym meblem, który sprawdzi się w każdej garderobie, są regały z systemu rurowego. To prosta, mocowana do ściany konstrukcja: znajdujące się na kilku poziomach metalowe rurki pozwalają klientom wygodnie odwiesić towar, a obsłudze ułatwiają utrzymanie porządku w garderobie.

Propozycje do garderoby dla większych sklepów

Właściciele większych sklepów odzieżowych nie muszą ograniczać się w garderobie wyłącznie do podstawowych mebli. Do klienta warto docierać z ofertą na każdym etapie zakupów, również w czasie wizyty w przymierzalni. Wiele osób odwiedzających sklepy odzieżowe kupuje spontanicznie, widząc atrakcyjny produkt lub korzystną promocję. Ustawione w garderobie regały sklepowe, stojaki czy stendery z efektownie wyeksponowanym towarem mogą skutecznie przyciągnąć uwagę klienta i zachęcić go do przymierzenia kolejnej sztuki odzieży.

Jeśli sklep posiada odpowiednio dużą garderobę, nic nie stoi na przeszkodzie, by umieścić w niej kilka manekinów, które będą prezentowały ubrania zgodne z aktualnymi trendami modowymi. Z kolei drobne akcesoria: biżuterię i inne dodatki można wyeksponować na postawionym na półce lub regale ekspozytorze.

Duża garderoba sklepowa może być również miejscem, gdzie przechowuje się zapas towaru. Dzięki zamykanym na klucz szafkom personel sklepu może mieć wygodny dostęp do mniej popularnych rozmiarów czy kolorów ubrań, bez konieczności wychodzenia na zaplecze. Takie meble ułatwiają także utrzymanie porządku w sklepie.